Ahoj!
Vitaj na stránkach priateľov čistého {clean} života. Volám sa Edo Malatinec a na škole pôsobim ako brzdič celosvetového tlaku na mládež, aby fajčila, pila, fetovala a drogovala. Uznáte, že je to nadľudská robota, ale ak sa zachráni čo i len jeden z Vás a pochopí, že drogy sú svinstvo, moja práca má zmysel. Pracujem aj inde. Uz devät rokov poznám aké sú drogy zákerné a aká je tažka a takmer nemožna cesta späť. Začiatok je nevinný. V desiatich si zapáliš prvú cigu, v dvanástich si mal prvú opicu, od trinástich húliš trávu a začína Ti to byť málo. Co urobíš? Naštastie máš dobrého kamoša čo Ti ponúkne niečo "lepšie" a začneš s herakom. Prvá dávka je super, chceš to skúsit znovu a znovu a potom to zrazu nejde prestať a začina sa kolotoč: absťak - zohnať prachy na drogu - si high - a znovu absťak - a znovu zohnať prachy atď. . Kedy a ako to skončí? Môžeš hádať, ale dobre nie. Nie to nie strašenie, to nie sú žiadne múdre rečičky dospelákov - to je PRAVDA. Za mnou díler nepríde, prečo asi za Tebou áno.Uvažuj a ži.
Ak sú drogy ako látky (lieky, alkohol) konzumované pre navodenie zmeny vedomia, k povzbudeniu či utlmeniu, k vyvolaniu mimoriadnych zážitkov-ilúzií, halucinácií …ide o zneužívanie drogy. Závislosť je v "drogológii" kľúčový pojem. Závislosť je stav organizmu, pre ktorý je charakteristická túžba opakovane užiť určitú látku s cieľom prežiť jej účinky. Tie sa zväčša nedajú s ničím iným porovnať. Tie účinky vyvolávajú zmeny v psychike, v nálade, halucinácie a pod.
Celkom určite každý pozná nejakú drogu, ale pri pohľade na ampulku, každý si predstavuje niečo iné:
Spoznať mechanizmus účinku drogy nie je až také jednoduché. Nie je veľa ľudí, čo dokážu poskytnúť výstižný opis. V úryvku sa stretávame s opisom účinkov heroínu. Kess jednoduchými obrazmi vykresľuje to, čo núti toxikomana opätovne k návratu ku droge.
Chodievali k nám Betty s Nikom. Vôbec nechápali, čo sa deje s ich synom, ktorý chcel prestať s drogami. Skupina im však nemohla pomôcť, pretože nikto z nás sa v tom presne nevyznal. Zatelefonovala som Kessovi a poprosila ho, či by nám o tom niečo neprišiel povedať. Priblížil nám to naozaj zrozumiteľne. "V mozgu máme miestečko," hovoril " také citlivé miestečko, ktoré zariadi, že sa výborne cítime, ak máme k tomu dôvod. Ak máme pekné prázdniny, keď si niečo pekného kúpime, alebo ak niečo pekného vidíme - napríklad obraz, ale rovnako tak, ak nás niekto pohladí, alebo pochvaľne potľapká po pleciach. To je, ako keby nám niekto toto citlivé miestečko pohladil jemnučkým štetcom. Výborne sa cítime a aj celkovo je nám dobe. Niekto, kto berie drogy, tiež sa cíti výborne, lenže nemá k tomu dôvod. Nemusí mať prázdniny, nemusí si kúpiť niečo pekné a nemusí ani nič pekné vidieť, či cítiť pohladenie, pretože drogy na toto naše citlivé miestečko pôsobia priamo z krvi. Nie však jako pohladenie jemného štetca, ale oveľa silnejšie, dajme tomu jako záber hrubou kefou. A ak si niekto pichá drogy, je to ešte silnejšie, to jako keby mu niekto na to miesto búchal kladivom. A tak sa stáva, že drogy to miestečko úplne umŕtvia, že už nedokáže reagovať na obyčajné príjemné veci. Keď potom toxikoman odvyká od drog, nikto mu už netlčie kladivom na citlivé miestečko, ale tiež za to nedostáva žiadnu náhradu, pretože na obyčajné pekné veci jeho centrum už nereaguje. Môže to trvať celé roky, kým sa to centrum znovu začne fungovať. Po celú tú dobu zostáva postihnutý človek s rozbitým pocitom šťastia".
Toľko príbeh.
Už chápete prečo je cesta späť takmer nemožná ?
Prečo je najlepšia skúsenosť s drogou žiadna skúsenosť?
Legálne drogy sú spoločensky a právne prípustné, ich užívanie nie je v rozpore s našimi zákonmi. Najrozšírenejšími legálnymi drogami sú kofeín, tabak a alkohol. Môžeme tu zaradiť aj riedidlá a aerosoly.
KOFEÍN - povzbudivá látka
Krátkodobé účinky: zvýšená bdelosť, ostražitosť, zrýchlený tep srdca, zvýšený tlak krvi. Dlhodobé účinky: zvýšené riziko srdcového infarktu spôsobené nadmerným pitím (päť šálok kávy denne), vznik závislosti.
TABAK
Listy tabaku obsahujú alkaloid nikotín, ktorý poškodzuje organizmus a spôsobuje závislosť. Cigaretový dym tvoria splodiny, ktoré vznikajú pri spaľovaní tabaku - decht, nikotín, oxidy uhlíka, aromatické uhľovodíky, kyanovodík, dusičnany, olovo, kadmium, arzén a iné látky, ktoré organizmus prijíma pri fajčení. Fajčenie spôsobuje asi u 30% fajčiarov rakovinu pľúc. Ďalej spôsobuje: náhle srdcovocievne príhody, infarkty, upchatie ciev, podráždenosť, zníženú imunitu atď.
Je dokázané, že kto nezačal fajčiť v mladosti, neskôr väčšinou už nezačne fajčiť.
Prečo človek fajčí? Je to frajerina, vplyv rodiny, dospelých alebo klamlivá predstava, že fajčenie upokojuje ? Faktom ale je, že dym a chemické látky, ktoré vznikajú pri spaľovaní cigarety, nemajú však upokojujúce účinky - naopak, tieto látky dráždia a otravujú človeka.
Prečo potom veľa ľudí fajčí a sú závislí po krátkom období fajčenia a začnú zvyšovať dávky? Ľudia, ktorí sú neistí a nervózni, nevedia presne, čo a ako chcú robiť, ako sa správať v rôznych situáciách, siahnu po cigarete, lebo vybratie škatuľky s cigaretami, zápaliek alebo zapaľovača, cigarety zo škatuľky, pripálenie cigarety, fajčenie, odklepávanie popola, vyfukovanie dymu, zahasenie zvyšku cigarety, to všetko sú automatické pohyby, ktoré zamestnávajú ruky. Robia človeka istejším, lebo v tej chvíli vie presne čo a ako robiť, vie, že tieto pohyby maskujú jeho nervozitu a neistotu. To človeka upokojuje a vedie k tomu, že má sklon tento dobrý pocit opakovať, lebo prináša "odmenu" v podobe smelosti, dobrého prežívania danej chvíle - rovnako ako iné drogy.
Tabak a nazýva tiež inicializačnou drogou, pretože inicializuje (rozbieha) rozvoj ďalších závislostí.
ALKOHOL
Alkohol je pravdepodobne najstaršou drogou na svete. Zákon považuje za alkoholický nápoj každý nápoj, ktorý obsahuje viac ako 0,75% alkoholu. Pivo obsahuje 2-4%, víno okolo 10% a destiláty ( rum, vodka, koňak, borovička ) 40% alkoholu. Alkohol, ktorý vypijeme, sa dostáva do krvného obehu a postupne sa v tele rozkladá. Pečeň zdravého človeka dokáže rozložiť za jednu hodinu cca 7-9 g čistého etanolu (liehu), ktorý sa nachádza v 1 dcl vína. Pol litra piva 12% obsahuje cca 15,4g alkoholu a v tele človeka cca 70kg sa rozkladá cca 3 hodiny. Pol litra vína obsahuje cca 63g alkoholu a rozloží sa v tele toho istého človeka za cca 12 hodín. Nuž a 0,1l rumu obsahuje 31,6g alkoholu, ktorý sa rozloží za cca 6 hodín.
Mladý človek pätnástich rokoch sa môže stať závislým od alkoholu asi dvakrát rýchlejšie ako v dvadsiatich piatich rokoch.
Prečo ľudia pijú alkohol dnes? Na Slovensku kto nepije je chorí. Lenže opak je pravdou a tak sme asi chorí všetci. Tretina mužov a pätina žien nadmerne pije, alkoholizmus je na 3.mieste príčin úmrtí obyvateľov, 40% vrážd je pod vplyvom alkoholu a polovica dôvodov na rozvod je znovu alkohol.
Ako vznikne zo študenta SPŠE alkoholik? Človek sa väčšinou nesleduje a môže sa stať, že postupne prepadne takému pitiu, ktoré nevie zastaviť. Jasne, že všetci alkoholici Ti povedia, že on si myslel, že to bude vedieť zastaviť a jemu sa to nestane.
Preto je dôležité poznať znaky závislosti ale hlavne vedieť:
Vznik závislosti od alkoholu spôsobuje cca denná dávka 60 g alkoholu u mužov, u žien cca 20 g. To sú denne asi tri 12% pivá (!) alebo trikrát 2 dcl vína, alebo tri 1/2 dcl tvrdého alkoholu !
Na vznik závislosti vplývajú aj dedičného vlohy (väčšina detí alkoholikov sa znovu stanú alkoholici), zvyky, zlá výchova, nízke sebavedomia.
Sú to také drogy, ktoré naše zákony zakazujú. Medzi najviac užívané patria
To čo dnes asi najviac frčí medzi mladými je marihuana (sleng. tráva, mariška). Samotná droga je THC -tetrahydrocannobinol. Tá tvorí iba časť marihuanovej cigarety.(od podielu THC sa odvodzuje kvalita a cena) Samotná rastlina Cannabis sativa obsahuje THC. Keďže nepochádza z nášho zemepisného pásma jej pestovanie v slovenských pomeroch má za následok zmenšený účinok po vyfajčení marihuanovej cigarete. Preto aj drogoví díleri začínajú ponúkať túto drogu, aby ich účinok neodradil začínajúceho potencionálneho narkomana, ale naopak, aby ho utvrdil v tom, že drogy- to nie je nič nebezpečné a dospelý len strašia. Lenže ak náhodou či úmyselne prídete do styku s kvalitnejšou mariškou to potom je trip. No a čo bude ďalej. Keďže drogy sa viažu v tele na tuky tak úplné vylúčenie celej cigy z tela trvá 4 až 6 mesiacov(!). Teda "čistý" si až po dosť dlhej dobe, lenže Ty tak dlho nevydržíš a toho jedu (všetky lieky a teda drogy sú vlastne jedy) Ti niečo v tele ostalo a Ty vyfajčíš ďalšiu. Pribudne ďalší jed a znovu ďalšie oslabenie imunitného systému, znovu po krátkej dobe nevydržíš a ideš ďalej. Do kedy ? Kým Ti to nie je málo a raz Ti to bude málo, pretože organizmus si zvykne a Ty prejdeš na niečo "výnimočnejšie", tvrdšie. A oslabuješ si imunitu ďalej. Čo myslíš na čo zomrie narkoman? Asi 5 % na predávkovanie a zvyšok na banálne choroby ako je chrípka, pretože jednoducho si tak slabý, že jej Tvoj organizmus podľahne.
Kým jedna ciga Ťa stojí cca 50-200,-Sk v závislosti od kvality a miesta, štvrť gramu (dávka začínajúceho narkomana) heroínu 1.500,- až 2.500,- Sk. A treba si uvedomiť, že potrebuje narkoman takúto dávku postupom času denne. Keď si to sčítate tvorí to mesačne cca 45.000,- až 75.000,- Sk. Odkiaľ zoberiete toľké peniaze ? A sme pri rozbehu kolotoča zháňania peňazí. Samozrejme, že krádežami, lúpežami apod. Dievčatá prostitúciou. Prispeješ teda k tomu, že Ty sa postupne odpisuješ a humpľuješ svoj organizmus, riskuješ väzenie pri trestnej činnosti zatiaľ čo niekto, nevedno koľkí v reťazci počnúc dílerom čo Ti predáva a končiac bossom kartelu si užívajú niekde v pohodlí za Tvoje prachy.
Uváž teda, či chceš žiť!
1. Silná túžba alebo nutkavý pocit (craving) užívať látku
Už v roku 1995 sa zhodla komisia Svetovej zdravotníckej organizácie na definícii cravingu jako túžby pociťovať účinky psychoaktívnej látky, s ktorou mala osoba skôr skúsenosť. Rozlišujeme fyzický a psychický craving. Telesný vzniká při doznievaní účinku návykovej látky a psychický sa objavuje aj po dlhšej abstinencii. Nemýľme sa, medzi cravingom a obyčajným chcením je značný rozdiel.
2. Komplikácie v sebaovládaní
Craving evidentne zhoršuje sebaovládanie. Slabé sebaovládanie je typické pre tých, ktorý si zle uvedomujú seba a svoje pocity. Asi najčastejším dôvodom slabého sebaovládania bývajú návštevy vysoko rizikových prostredí jako sú reštaurácie, rockové kluby, krčmy, pivárne … A tu je dôvod na zmenu životného štýlu. Priateľov. Treba tiež vedieť odmietať rizikové ponuky. Zhoršené sebaovládanie si ľahko overíme tak, že sa opýtajte sami seba ako často ste chceli zájsť na jedno pivo, ale skončilo to pri viacerých. Podobne to je aj pri drogách.
3. Somatický (telesný) odvykací stav pri pokuse o abstinenciu
Niektoré diagnostické kritériá pre tzv. absťáky:
V zásade platí, že pri odvykacích stavoch často mávajú opačný charakter ako sú účinky.
4. Rast tolerancie - zvyšovanie dávok
Tolerancia sa prejavuje tým, že k dosiahnutiu rovnakého účinku je treba vyššie dávky užívanej látky, pretože rovnakí dávky majú nižší účinok.
5. Zanedbávanie iných potešení alebo záujmov
Skoro všetok čas zaberie zháňanie drogy, príprava, užitie, zotavenie a tak dokola.
6. Pokračovanie v užívaní napriek jasným dôkazom v škodlivosti následkov
Ak niekto fajčí, pije či fetuje a odborník mu povie o škodlivosti týchto vecí a on pokračuje v užívaní - cesta späť je v vtedy veľmi ťažká. Aj Vy čo čítate tieto riadky, verím, že budete žiť zdravo a šťastne.
Rozlišujeme:
Pri fyzickej závislosti si organizmus žiada drogu, ak ju nemá vzniká abstinenčný syndróm, organizmus sa poškodzuje, vznikajú mnohé nepriaznivé zmeny v životných procesoch ťasto končiace celkovým poškodením organizmu, deštrukciou osobnosti až smrťou.
Psychická závislosť je neodolateľná túžba a potreba užívať drogu. Vedie k nutkavému vyhľadávaniu drogy, peňazí na ich kúpu, dílerov, skupín narkomanov apod.. Predchádza jej spravidla fyzická závislosť.
Silu túžby po alkohole nie som schopný popísať. (alkohol, 42 r.)
Túžba po droge bola častá a silná, bol som schopný urobiť čokoľvek. (heroín, 20 r.)
U mňa to bolo často silné, pretože som nebol lenivý v noci vstať a ísť si kúpiť. (alkohol, 20r.)
Kontrolu som nad sebou nemal vôbec žiadnu a čo sa týka brania - to som si dával dávky, že som padal do bezvedomia. (heroín 21 r.)
Po požití niekoľkých dávok alkoholu strácam kontrolu sám nad sebou, je mi všetko jedno. (alkohol 28 r.)
S postupným zvyšovaním dávok som nad svojím konaním začal strácať kontrolu. (heroín, 21 r.)
Mal som hrozné kŕče, potil som sa, mal som hnačky, zvracal som, bola mi zima potom naopak horúco, boleli ma kĺby. (heroín, 21 r. )
Je to nepríjemné, trasenie rúk, časté bolenie hlavy, potenie, zimnica a nervozita. (alkohol 23 r.)
Ja osobne som zažil odvykanie a prejavovalo sa to tak, že ma začalo bolieť brucho, chrbát a všetky kĺby a dostával som do tela kŕče. (heroín, 22 r.)
Moja tolerancia strašne rýchlo stúpila a vždy to u mňa za 2 mesiace dopadlo tak, že som sa drogou akurát udržoval, aby mi nebolo zle. (heroín 25 r.)
U mňa zvyšovanie dávok dospelo až k tomu, že som musel piť celý deň a noc. (alkohol 29 r.)
Skôr 5 pív, teraz až 15 až 20 pív a liter rumu cez deň. (alkohol 48 r.)
Jasne som zanedbával plno vecí, nemal som žiadne záľuby, zanedbával som svoj vzťah s mojim dievčaťom, pretože prvá bola droga. (heroín 22 r.)
Keď som bral drogy, tak všetko ostatné išlo stranou a to úplne všetko, žil som jedine pre drogu. (heroín 25 r.)
Drogy som bral, hoci som dobre vedel, že si ničím celý organizmus. Začal som kvôli droge bežne klamať rodičom, kamarátom, kradnúť a podvádzať. (heroín 21 r.)
Človek keď berie, tak neberie ohľad na to, ako to ničí jeho telo. I keď to vie, tak berie ďalej. (heroín, 17 r.)
Gamblink je závislosť od hracích automatov a elektronických hier.
Návyk, závislosť od hry sa získava rovnako jako závislosť od alkoholu alebo iných drog. Motiváciou hazardnej hry je možnosť vyhrať, zábava, napätie. Každý deň automat zarobí viac jako vydajú - tak ich postavili výrobcovia. Preto urobili všetko, aby prilákali čo najviac hráčov ( príťažlivý dizajn, blikanie, zvuky, zvonenie, cinkanie apod.).
Hráťi na automatoch končia väčšinou neslávne. Venujú automatom svoje peniaze, voľný čas, strácajú priateľov, rodinu a nakoniec končia na psychiatrii. Pred množstvom veriteľov unikajú všade kde sa len dá. A ak sa už nedá končia samovraždou. Závislosť môže byť taká silná, že gambler sa snaží získať peniaze za každú cenu podobne jako narkoman a dopúšťa sa trestných činov, podvodov a lúpeží.
"Mať u seba väčšie peniaze, s ktorými mám väčšiu šancu vyhrať, to mi robilo dobre. Iné bolo, keď som išiel hrať s dvoma stovkami. To som bol naštvaný, že nemám viac a mal som hroznú chuť hrať, až som sa dopustil aj trestného činu, aby som si zaobstaral peniaze, ktoré som potreboval ku svojej závislosti.".
Patologický hráč, 22 rokov
Najčastejšie zneužívané lieky sú analgetiká (lieky proti bolesti), antidepresíva, steroidy a mnohé iné. Prakticky neexistuje liek, ktorý by sa nedal zneužiť. Ale asi najnebezpečnejšie sú steroidy nazývané tiež anaboliká. Sú to vlastne mužské pohlavné hormóny. Nemajú okamžitý účinok na duševný stav, berú sa ako doping. Zdravotné riziká sú : vysoký krvný tlak, arytmia srdca, poruchy zrážanlivosti krvi, pečeňové poruchy, zastavenie rastu u dospievajúcich, u mužov neplodnosť, vypadávanie vlasov, sklon k násiliu, depresia, celková podráždenosť.
Henrichovi je 17 rokov. Počítače a počítačové hry ho neodolateľne priťahujú. Než usadne k počítačovej klávesnici, hovorí si, že si iba na chvíľu niečo skúsi, ale potom pre neho prestáva existovať čas. Zabudne, že by sa mal pripraviť do školy a odmieta odísť k spoločnej večeri. Rodičia sa mu snažili počítačové hry zakázať, ale Henrich bol nervózny, prchký a podráždený. Keď ale nechali rodičia jeho problému voľný priebeh, doba, ktorú Henrich trávil pri počítači narastala. Asi nikoho neprekvapí, že iné záujmy ustúpili do úzadia. Henrich má vážne študijné problémy, zhoršil sa jeho zrak tiež sa objavili bolesti v krížoch a problémy zo zápästiami. Henrich vie, že to súvisí s počítačom, ale napriek tomu sa naďalej venuje počítačom.
Je až zarážajúce jako tieto znaky zjavne pripomínajú znaky závislosti u alkoholu či drog. Rizikovosť počítačových hier je teda evidentná. Internet môže slúžiť ako prostriedok k hazardnej hre a tu je jasní možný prechod ku patologickému hráčstvu. K najnavštevovanejším stránkam internetu patria pornografické stránky. Prispieva k tomu zdanlivá anonymita ( skutočne zdanlivá, pretože pre prevádzkovateľa príslušného servera nie je žiadny problém zistiť, kde ste sa pohybovali a čo ste hľadali ).
Prečo ľudia ponúkajú alkohol alebo drogy?
Dôvodov je viac. Najčastejšie samozrejme preto, že z toho chcú mať sami prospech. Môže im ísť aj o to, podriadiť si druhého a zbaviť ho možnosti slobodne sa rozhodovať. Niekedy si tak pomáhajú v neistote, iní sa snažia robiť zaujívavým, ďalší chce zarobiť na predaji, ďalší je už sám narkoman a týmto sa živý atď. V situácii, keď mi niekto ponúka alkohol alebo drogu, je dobré položiť si otázku “Prečo mi to ponúka?“ a tiež otázku „ Čo je v mojom záujme?“
1. spôsob: Rozpoznať nebezpečné situácie je dobré vedieť, že niektoré situácie sú nebezpečné a počítať s tým. Buď sa na nich dobre pripraviť alebo ešte lepšie…Ale to už je druhý spôsob.
2. spôsob: Odmietnutie vyhnutím sa Na nejaký podozrivý večierok alebo diskotéku môže človek proste neísť. A miesto toho? Tam kde mi alkohol, tabak, alebo drogy ponúkať asi nikdo nebude. A možností je veľa.
3. spôsob: Nevidím, nepočujem Pri tomto spôsobe človek ponuku proste prepočuje a ide hneď preč, situáciu rýchle ukončí. Je to jednoduché.
4. spôsob: Reč bez slov Zavrtenie hlavou, odmietavý výraz tváre, odmietavý pohyb rukou často bohate staťí. Zase je dobré situáciu rýchle ukončiť.
5. spôsob: Jednoducho povedz: NIE! „Jednoducho povedz NIE“ sa volala veľká preventívna kampaň v USA. „NIE je jedno z najdôležitejších slov. Preto je asi slovo „nie“ v rôznych jazykoch hodne podobné ( anglicky no, nemecky nein, francúzsky non, taliansky no, česky ne, rusky net, maďarsky nem atď. )
6. spôsob: Odmietnutie s vysvetlením Použiješ ho hlavne vtedy, keď chceš tomu, kto ponúka povedať, že odmietaš alkohol alebo drogy, nie jeho samého.
7. spôsob: Odmietnutie raz navždy Použiješ ho hlavne tam, kde chceš predísť tomu, aby Ti už neponúkali v budúcnosti. Je to zvlášť dôležité u ľudí, s ktorými človek prichádza často do styku.
AIDS je v súčasnosti nevyliečiteľnou, rýchle sa šíriacou chorobou, pred ktorou sa treba vedome chrániť. Predstavuje v podstate novodobý mor. Prejavuje sa stratou obranyschopnosti organizmu (imunitného systému) pred bakteriálnymi a viróznymi ochoreniami. Počtami zomrelých a nakazených ľudí na svete, či na Slovensku vás nebudem ohurovať, je ich veľa. Pôvodcom nákazy AIDS je vírus HIV. Spôsobuje zlyhanie odolnosti organizmu (imunity), znižovanie, rozklad a odumieranie bielych krviniek (lymfocytov), poškodzovanie centrálnej nervovej sústavy, mozgu, celkové zmeny imunitného systému..
Ako sa možno nakaziť?
Vírus HIV sa môže preniesť pri každom druhu nechráneného pohlavného styku, t.j. pri bežnom styku, orálnom styku, análnom kontakte. Tu plnia filmy medvediu službu, ktoré priam nabádajú mladých ľudí k ľahkovážnym náhodným pohlavným stykom. Treba vedieť, že každý druhý pohlavný styk s iným partnerom je už promiskuitný, keďže v mikroflóre pošvy sa udržiavajú všetky baktérie a vírusy od všetkých partnerov s ktorým mala mladá žena pohlavný styk. Človek sa môže nakaziť vírusom HIV aj transfúziou krvi. Použitou injekčnou striekačkou s ihlou od nakazeného človeka a prenosom z chorej matky na nenarodené dieťa. Nákaza sa môže preniesť dokonca aj pri tetovaní, ak sa nástroje nesterilizujú po každom použití nástrojov. Ochorenie AIDS je menej časté u žien ako u mužov (1:14). Najväčšiu skupinu tvoria muži homosexuáli a bisexuáli, toxikomani, hemofylici. Narkomani, ktorí si pichajú drogu spoločnou striekačkou, veľmi riskujú prenos choroby.
Ako sa chrániť pred AIDS ?
Najbezpečnejším spôsobom ochrany je odloženie začatia pohlavného života do neskorších rokov života a najlepšie až do manželstva. Trvalá vernosť jednému pohlavnému partnerovi je 100% ochranou. Na 95% chráni pred nákazou AIDS a ďalšími pohlavnými chorobami aj prezervatív (kondóm).
Ako sa vírus HIV nemôže preniesť:
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“